Multimediální nápověda

Multimediální nápovědu naleznete na YouTube na této stránce:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFjSt0AqVk-oJu9eXXV3aMHrbaJub10NY


Často kladené dotazy (FAQ)

Používali jsme starý paralelní klíč do LPT portu a na novém počítači pro něj není slot.

Pokud není v novém počítači základní deska s LPT portem, je možné jej doplnit pomocí karty do PCI slotu. Nedoporučujeme používat redukce USB na LPT, HW klíč s nimi obvykle nefunguje.

Druhou možností je výměna klíče na USB, které jsou dnes standardně dodávány. Cena takovéto výměny je aktuálně 2000Kč + DPH (při zachování stejné verze, tzn. bez ceny za případný upgrade Wrykrysu). Pokud máte o výměnu zájem, kontaktujte nás.

Hardwarový klíč fungoval dříve normálně, nyní se program Wrykrys hlásí jako demoverze.

K nejčastějším příčinám tohoto stavu patří:

 • Po přeinstalování operačního systému nebyl nainstalován ovladač hardwarového klíče (ovladač je na instalačním DVD nebo je k dispozici zde na webu v sekci download)
 • Program Wrykrys byl nainstalován na jiný počítač a do tohoto systému nebyl nahrán ovladač hardwarového klíče.

Další tipy na odstranění problému:

 • Zkontrolujte fyzicky zapojení klíče, USB klíče mají kontrolku, která by měla svítit, případně vyzkoušejte jiný USB slot. V případě starých LPT klíčů zkontrolujte, že není klíč uvolněný.
 • V případě přechodu na novější verzi Wrykrysu je možné, že bude nutné aktualizovat i ovladač klíče, zkuste nainstalovat nový ovladač z našeho webu. Pokud ani to nepomůže, použijte nejprve utilitu pro odstranění předchozí verze ovladače (také ke stažení v sekci download) a poté nainstalujte znovu nový ovladač.
 • Máte-li možnost, vyzkoušejte klíč na jiném PC (opět nezapomeňte nainstalovat i ovladač klíče).

Nepomůže-li žádný z těchto tipů, obraťte se na nás.

Nelze načíst DXF/DWG soubor.

Obecné zásady pro načítané DXF/DWG soubory jsou:

 • Výkres je rozložený na jednotlivé entity (přímky, kružnice,..), není sloučený do bloků.
 • Výkres obsahuje pouze tvar, nikoliv razítka, kóty, rámečky, atp.

Pokud výkres přesto nelze načíst, zkuste:

 • Exportovat soubor (např. z AutoCADu) ve starším formátu (AutoCAD DXF 2000 nebo R12)
 • Upravit nastavení pro import DXF ve Wrykrysu. Setup naleznete na postranním panelu vstupů, při přepnutí na kartu DXF jde o třetí ikonu. Zde v sekci „DXF“ vypněte všechny filtry.

Nepomůže-li ani jeden z předcházejících postupů, zašlete nám soubor mailem, abychom zjistili, v čem je problém.

Potřebuji pracovat večer doma na svém počítači a přenášení hardwarového klíče je pro mě nepraktické.

Máte dvě varianty:

 • Přenášejte si celou databanku (soubor s příponou .nfd) a finální export provádějte až na pracovišti, kde máte trvale hardwarový klíč.
 • Uložte výslednou sestavu v interním formátu (soubor s příponou .nex), v práci ji nahrajte zpět na hlavní plochu funkcí import interního formátu a proveďte finální export, případně uložení do databanky.

Samozřejmě je možné pořídit si druhou nezávislou licenci. Pokud o ní máte zájem, kontaktujte svého distributora.

Stáhl jsem si z internetu novou verzi a nainstaloval jsem ji do původního adresáře WRYKRYS. V databance nezůstalo z mé předcházející práce vůbec nic. Můžu nějak obnovit takto ztracená data?

Pokud jste využívali defaultní databanku (zakladni.nfd) nacházející se v adresáři WRYKRYS/DATABANK/, tak bohužel nemůžete, při instalaci jste ji opětovně přepsali defaultní databankou. Při instalaci nové verze instalujte vždy program do jiného adresáře, nepřepisujte žádnou předchozí verzi. Databanky si poté můžete překopírovat ze staré verze. Obecně doporučujeme databanky zálohovat, ať už naším zálohováním integrovaným ve Wrykrysu, nebo vlastním způsobem.

Používáme nyní jiný software a chtěli bychom používat Wrykrys (případně již používáme Wrykrys a nyní jsme si pořídili nový stroj, a chtěli bychom Wrykrys používat i pro něj), bude s naším strojem fungovat?

Pokud jde o stroj, jehož výrobce Wrykrys nenabízí, je nutné zjistit, zda je ve Wrykrysu kompatibilní postprocesor, případně zda je možné vytvořit nový. Pošlete nám tedy mailem ukázku NC kódu pro daný stroj (buď z jiného softwaru, nebo jakýkoliv kód, který máte ve stroji).
Obecně není problém Wrykrys používat s více stroji, pouze přepínáte výstupní formát podle toho, pro který stroj sestavu ukládáte.


Kontakt na technickou podporu

Pokud jste nenalezli řešení ve výše uvedených dotazech nebo na našem fóru, kontaktujte nás pomocí formuláře, případně se obraťte na e-mail či telefon uvedený v kontaktech.

Vaše kontaktní údaje
 
  *
  *
 
Váš dotaz
 
 
Pole označená * musí být vyplněná.